BASTION ŚW. JADWIGI W NYSIE

Bastion Certyfikat

Znajdujący się w centrum Nysy Bastion św. Jadwigi to część miejskich fortyfikacji wzniesionych w XIV wieku. Jego obecny, dwukondygnacyjny kształt jest wynikiem przebudowy z XVII wieku, kiedy miał zostać przekształcony w koszary. Na początku XIX w. był miejscem przygotowywania amunicji w czasie trwającego aż 114 dni oblężenia przez wojska napoleońskie, a w 1870 r. był więzieniem dla francuskich jeńców. Później pełnił rolę koszar. Dzisiaj, po gruntownej renowacji, jest siedzibą czterogwiazdkowego punktu informacji turystycznej. Znajduje się tu także nowa atrakcja: SOWA Nysa - Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Zabytkowymi korytarzami bastionu wiedzie trasa turystyczna będąca częścią szlaku prowadzącego dawnymi umocnieniami Twierdzy Nysa, która swego czasu była jedną z najlepszych fortec w całej Europie. 

Ciekawostką jest, że w nyskiej twierdzy przetrzymywany był m.in. wybitny polityk rewolucji francuskiej - Markiz de la Fayette – jeden z twórców Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela. W czasie I wojny światowej więziony był tu Charles de Gaulle, późniejszy prezent Francji. 

Bastion św. Jadwigi w Nysie w 2023 roku wybrany został Najlepszym Produktem Turystycznym Województwa Opolskiego, otrzymując Certyfikat OROT. 


Source URL: https://www.visitopolskie.pl/strona/odkrywaj/959-bastion-sw-jadwigi-w-nysie