REGIONALNA SALA MUZEALNA W ZAGWIŹDZIU

REGIONALNA SALA MUZEALNA W ZAGWIŹDZIU

W związku z kolonizacją i uprzemysłowieniem rejonu opolskiego pruski król Fryderyk II Wielki w 1754 roku w Zagwiździu utworzył hutę „Kreuzburgerhiitte”. Założono wówczas kolonię robotniczą oraz wybudowano wielki piec. W 1802 roku powstał budynek nożyc, a w 1806 roku młotownia, czyli kuźnia. W 1869 roku huta przechodzi na własność Kaspra Kampa, później rodziny Hadamików i Pyków. Do poł. XIX wieku huta w Zagwiździu skupiała pod swoim zarządem inne okoliczne huty, zlokalizowane w Budkowicach, Bogacicy, Karłowcu, Murowie, Tułach, Szumie i Szumiradzie. W I poł. XIX wieku znaczenie huty znacznie zmalało, aż ostatecznie została zamknięta, choć młotownia działała jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku.  
W obiektach po dawnej hucie utworzono Regionalną Izbę Muzealną. Możemy tu się dowiedzieć jak wyglądała praca w dawnej hucie, zobaczyć na własne oczy jak działają koła podsiębierne, napędzające młoty i szlifierkę. We wnętrzach znajdują się liczne eksponaty związane z działalnością huty. Znajdziemy tutaj formy do ciast, stare gwoździe, ozdobne piece żeliwne, kolekcję kluczy wraz z ozdobnymi szyldami. Oprócz przedmiotów pochodzących z huty, w izbie zobaczymy także ogromną kolekcję przedmiotów codziennego użytku, liczne fotografie, dokumenty, świadectwa, butelki, lampy naftowe, aparaty fotograficzne, magiel, maszyny do szycia, przedwojenne łyżwy i narty, żelazka i mnóstwo innych przedmiotów, które jeszcze całkiem niedawno były używane przez okolicznych mieszkańców.
W 2012 roku budynek młotowni otrzymał wyróżnienie w konkursie Zabytek Zadbany w kategorii Architektura przemysłowa i dziedzictwo techniki.
Zwiedzanie po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.
 


Source URL: https://www.visitopolskie.pl/strona/odkrywaj/928-regionalna-sala-muzealna-w-zagwizdziu