IZBA ŚLĄSKA W ZSP W OTMICACH

Przyczynkiem do powstania izby była wystawa przedmiotów codziennego użytku, zorganizowana na lekcji języka polskiego w latach 1989-1996 oraz lokalnej akcji zatytułowanej „Zbieramy starocie”. Zwieńczeniem tejże akcji było uroczyste otwarcie Śląskiej Izby w 1997 roku.
Wspólnie z lokalnym pasjonatem historii – Krzysztofem Rallą powstała wystawa „Od ziarenka do bochenka”. Pokazuje ona długą drogę, jaką musi przebyć ziarno, zanim zostanie z niego wypieczony bochenek chleba (posianie ziarna, zebranie zboża, zmielenie zboża na mąkę, wyrobienie ciasta z mąki, wody i soli, upieczenie).
Dzięki zaangażowaniu mieszkańców można dziś zobaczyć jak dawniej wyglądał typowy śląski dom. Znajdziemy tu liczne eksponaty, użytkowane niegdyś przez dawnych mieszkańców, jak stary piec węglowy, kuchenny kredens, rzeźbiona szafa, komoda z ogromnym lustrem. Na łóżku znajdziemy pięknie wyszywaną pościel, obok niego stoi stara, pełna uroku kołyska dla dziecka. W oknach wiszą ręcznie haftowane i wykrochmalone firanki.
Zobaczymy też naczynia i przedmioty codziennego użytku, starą przedwojenną zastawę stołową, porcelanowe i ceramiczne pojemniki na przyprawy, młynek do kawy, moździerz, wagę kuchenną, żelazko z „duszą”, wózki dla dzieci i lalek, urzekające śląskie stroje, obrazy. Wśród eksponatów na uwagę zasługują szczególnie stare dokumenty i fotografie, dzięki którym wiemy, jak ubierali się dawni mieszkańcy, czym się trudnili i jak wyglądało ich życie.
Zwiedzanie izby tylko po uprzednim kontakcie.