IZBA ŚLĄSKA W PSP W IZBICKU

Izba Śląska w Izbicku znajduje się w Publicznej Szkole Podstawowej. W maju 2003 roku podczas Festiwalu Nauki odbyło się ceremoniał otwarcia izby. W uroczystości udział wzięła także hrabina Margrit Strachwitz – córka Hansa Heinricha Strachwitza, przedwojennego właściciela Izbicka i Kamienia Śląskiego, która obecnie mieszka w Niemczech. Hrabina izbie podarowała pióro, którego używał jej ojciec oraz zdjęcia i dokumenty rodzinne.
W dwóch pomieszczeniach zgromadzono liczne eksponaty związane z przeszłością miejscowości. Znajdują się tutaj liczne dokumenty, zdjęcia, świadectwa, książki, dotyczące historii Izbicka oraz jej dawnych mieszkańców. Z kolei w drugiej izbie zobaczymy przedmioty codziennego użytku, sprzęty gospodarstwa domowego m. in. stare żelazka z „duszą”, lampy naftowe, maglownica, tarka do prania, maszyna do szycia, akcesoria kuchenne, haftowane obrusy, piękne odświętne stroje śląskie.
Izba pełni ważną rolę w edukacji. Dzięki zgromadzonym eksponatom uczniowie oraz zwiedzający izbę, mogą zapoznać się z historią miejscowości, poznać jej kulturę, tradycję, zobaczyć jak dawniej wyglądało życie na wsi, jakiego sprzętu używali ich przodkowie, do czego służyły dziwnie wyglądające na pierwszy rzut oka sprzęty. To piękne świadectwo poszanowania tradycji przodków. Zwiedzanie izby tylko po uprzednim kontakcie.