REGIONALNA IZBA ŚLĄSKA IM. KONRADA MIENTUSA W DAŃCU

Regionalna Izba Śląska im. Konrada Mientusa mieści się w budynku klubu wiejskiego w Dańcu przy ul. Dąbrowickiej 4, gdzie zajmuje część poddasza. 
Izba została założona w 1978 roku przez pasjonata lokalnej historii, Konrada Mientusa. Składa się na nią ponad 600 pamiątek po naszych przodkach: różnego rodzaju narzędzia rolnicze, sprzęty gospodarstwa domowego jak np. maselniczka, czy szufla do zboża, chomąta krowie i końskie, stary sprzęt gaśniczy, hełmy i mundury strażackie, stroje naszych babć, instrumenty muzyczne danieckiej kapeli Filów, stara porcelana, zegary i eksponaty sakralne, księgozbiór o tematyce śląskiej, kronika Dańca, monografia Ochotniczej Straży Pożarnej w Dańcu oraz historia kapeli Filów. W Izbie nie brakuje elementów egzotycznych - pamiątek z misji w Peru pochodzącego z Dańca ks. Gintera Rychlikowskiego oraz z suwenirów z Ziemi Świętej dostarczonych przez brata Norberta Kleinerta z Antoniowa. Osobny kącik eksponuje sztukę odlewniczą: ogrodzenia nagrobne oraz epitafia hutników ozimeckich z XIX w. 
Regionalna Izba Śląska im. Konrada Mientusa jest jedną z atrakcji gminy Chrząstowice. Do dziś (o czym wiadomo z ksiąg pamiątkowych), odwiedziło ją ponad 30 tyś. gości z kraju i różnych zakątków świata. Konrad Mientus nazywał to miejsce swoim "sanktuarium". Założyciel Izby zmarł 7 marca 2012 r. Po jego śmierci miejscem tym opiekowali się pracownicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Chrząstowicach. 
Od 2019 r. budynek klubu wiejskiego w Dańcu, w którym znajduje się Izba, przechodzi sukcesywne remonty dzięki którym poddasze zyskało nowy wygląd. Obecnie przygotowywana  jest nowa ekspozycja. W planach jest prowadzanie tu warsztatów oraz zajęć związanych z tradycjami regionu.