OZIMEK

OZIMEK - MOST WISZĄCY

Ozimek to niewielkie miasteczko położone nad rzeką Mała Panew. To właśnie od nazwy rzeki miejscowość pierwotnie nosiła nazwę Małpądew, a później Małpanew (stąd niemiecka nazwa Malapane). Słowo Ozimek to nazwisko właściciela młyna i dopiero z czasem nazwy tej zaczęto używać do nazywania licznie zasiedlanego osiedla przemysłowego, które powstało przy uruchomionej w 1763 r., z woli pruskiego władcy - Fryderyka II, Hucie Żelaza.
Największym skarbem miasta jest wiszący most żeliwny, będący najstarszym obiektem tego typu na kontynencie europejskim. Jego powstanie ma ścisły związek z hutą "Małapanew". W XVIII w. mosty żeliwne były jednym z najważniejszych produktów powstających w tej hucie. Jeden z tych najpiękniejszych można do dziś oglądać przy wejściu na teren huty. Most wiszący w Ozimku oddany do użytku w 1827 r., jest najważniejszym zabytkiem miasta i jego najlepsza wizytówką. W 1969 r. został wpisany na listę zabytków techniki. 
Inne godne odwiedzenia miejsca w mieście to m.in.: Muzeum Hutnictwa Doliny Małej Panwi położone przy ul. Hutniczej tuż przy moście wiszącym i kościół ewangelicko-augsburski, którego budowę ukończono w latach 20. XIX wieku. Do dziś jest to jedna z najważniejszych budowli w mieście i ciekawy przykład architektury późnoklasycystycznej oraz miejsce, które przypomina o dawnych pracownikach huty.
 

Ozimek to doskonały punkt wypadowy do pieszych i rowerowych wycieczek. W okolicy nie brakuje miejsc sprzyjających turystyce aktywnej. Pobliskie Jeziora Turawskie zapewniają możliwość wypoczynku na łonie przyrody, Rzeka Mała Panew jest idealna do spływów kajakowych w niezwykłym otoczeniu. W okolicy znajdują się liczne stadniny koni, agroturystyki oraz słynny Park Dinozaurów JuraPark w Krasiejowie.
 


Source URL: https://www.visitopolskie.pl/strona/odkrywaj/806-ozimek