PAŁAC W POLSKIEJ CEREKWI

Pałac wpisany na listę Narodowego Instytutu Dziedzictwa zbudowany został w 1617 r. przez Fryderyka von Opersdorffa, w miejscu gdzie pierwotnie znajdowała się gotycka siedziba rycerska. Fakt ten potwierdza tablica umieszczona nad wejściem do pałacu. W 1894 roku pałac został przebudowany i odnowiony dla Eberharda Matuszki. W 1945 roku pałac spłonął. Legenda mówi, że podpalił go sam właściciel, który chciał uniknąć splądrowania wnętrz przez Armię Czerwoną. W kolejnych latach nie był odbudowywany, był częściowo zabezpieczoną tzw. trwałą ruiną. Od 2005 roku pałac i okoliczny teren jest własnością gminy Polska Cerekiew, a od 2010 r. po dziś trwają przy nim prace badawcze, konserwatorskie i budowlane mające na celu przywrócenie mu pierwotnego wyglądu. Na stronie gminy ,można zobaczyć jak będzie wyglądał zamek po całkowitej odbudowie.
Na terenie pałacu od kilku lat odbywają się tzw. Koncerty Floriańskie i przedstawienia teatralne. Podczas koncertów gościli tu już m.in. Beata Tyszkiewicz, Adam Hanuszkiewicz, Jan Frycz czy Andrzej Grabowski. 
Obecnie w pałacu funkcjonuje biblioteka. Siedzibę na zaadaptowanym parterze ma tu także Stowarzyszenie Euro- Country – Lokalna Grupa Działania.