ZAMEK MOSZNA

Jedna z najsłynniejszych rezydencji w Polsce, przywodząca na myśl baśniowe klimaty. Zamek Moszna posiadający 99 wież i wieżyczek oraz 365 komnat, położony jest na powierzchni 8 tys. m² i otoczony jest 10 hektarowym parkiem. Zamek został wybudowany pod koniec XIX w. w miejscu częściowo spalonego barokowego pałacu. Jest urzeczywistnieniem wizji ówczesnego właściciela Mosznej – Franza Huberta von Tiele-Wincklera. Był zamieszkiwany przez jego spadkobierców do końca II wojny światowej, potem jego losy były bardzo różne. Dzisiaj to jedna z największych atrakcji turystycznych województwa opolskiego, udostępniona do zwiedzania. Jest tu także Restauracja Zamkowa znajdująca się na Szlaku Kulinarnym „Opolski Bifyj”. Natomiast Ci, których marzeniem jest zamieszkanie w baśniowym zamku, mogą spędzić noc w stylowych i luksusowych pokojach i apartamentach.

Zapach kwiatów, dźwięki pięknej muzyki, bajkowa i kolorowa sceneria zamku – tak wyglądają wiosenne weekendy w Mosznej. Co roku, nieprzerwanie od 1984 r., organizowane jest tutaj jedyne w swoim rodzaju Muzyczne Święto Kwitnących Azalii. Jego pomysłodawcą i twórcą był polski muzykolog Zdzisław Pawlicki, a ideą jest przede wszystkim promocja polskich artystów, kompozytorów i najzdolniejszych muzyków z regionu. W czasie Święta co weekend na zamku odbywają się niezwykłe koncerty gromadzące tłumy mieszkańców i turystów.

 

Zamek jest laureatem wielu konkursów, posiada liczne nagrody i odznaczenia, w tym trzykrotnie z rzędu zdobył główną nagrodę w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego Certyfikat OROT (w latach: 2015, 2016, 2017). W 2018 r. zdobył Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej i został Najlepszym Produktem Turystycznym w Polsce!