SZLAK MIEJSKI "TRZY WIEŻE" W BIAŁEJ

SZLAK MIEJSKI "TRZY WIEŻE" W BIAŁEJ

Szlak to nietypowy dla Województwa Opolskiego Produkt Turystyczny złożony z 3 zabytkowych wież widokowych, które wyróżnia czas powstania obiektów, architektura i sposób udostepnienia punktów widokowych.

Każda z wież jest inna – zdobądź je wszystkie! Wieże, na przestrzeni lat zupełnie zmieniły swoje przeznaczenie: z funkcji użytecznych pełnionych w minionych wiekach stały się obiektami turystycznymi. Rozmieszczenie wież w mieście w odległości ok. 15 minut spacerem od siebie czyni z nich kompleksowy obiekt do zwiedzania.

Zapraszamy spacer szlakiem i dotarcie na:

- Wieżę Prudnicką (ul. Prudnicka 6). To średniowieczna baszta; najwyższa; pozostałość po murach obronnych; także dawny areszt i magazyn amunicji; punkt widokowy na najwyższej kondygnacji-otwierane okna dachowe;

- Wieżę Wodną (ul. Wodna 3). To renesansowa wieża zaopatrująca bialski zamek w wodę; dostępna również piwnica, punkt widokowy na dachu wieży;

- Wieżę Ciśnień (ul. Wodociągowa). To element wodociągu z pocz. XX w.; industrialne wnętrze prowadzi do dawnego zbiornika, którego ściany częściowo odsłonięto dla widoków z istniejących okien.

 

Szlak "Trzy Wieże" otrzymał w 2023 roku wyróżnienie w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego w kategorii "Turystyczne Odkrycie Roku".

 


Source URL: https://www.visitopolskie.pl/strona/odkrywaj/1880-szlak-miejski-trzy-wieze-w-bialej