STANISZCZAŃSKA KOLEJ DREZYNOWA

STANISZCZAŃSKA KOLEJ DREZYNOWA

Staniszczańska Kolej Drezynowa to pierwsza taka atrakcja w województwie opolskim. Kolej działa na nieczynnym szlaku kolejowym nr 175 w miejscowości Staniszcze Wielkie. W ramach usługi gotowych do jazdy jest już pięć atestowanych drezyn, a właściciele mają w planach kupno kolejnych. Pojazdy są napędzane siłą nóg poprzez pedałowanie. Każdy z nich pomieści od 5 do 8 osób. 
Na chwilę obecną cała trasa Staniszczańskiej kolei drezynowej liczy około 6 km pedałowania, ale w przyszłości może zostać wydłużona. Rozpoczyna się i kończy na stacji kolejowej w Staniszczach Wielkich. Trasa ta wiedzie w jedna stronę w wąwozie,
a w drugą stronę na nasypie kolejowym gdzie dojeżdża się do rzeki Mała Panew, można tam zobaczyć unikalny, metalowy w całości nitowany most. Po dojeździe do końca torowiska drezynę można obrócić o 180 stopni i wrócić na linię startu. Jedna osoba jest w stanie obrócić drezynę aby jechać w przeciwnym kierunku. 
Dużą frajdą dla dzieci jest kolejka lilipucia, w której dzieciaki mogą na chwilę poczuć się jak maszynista prawdziwego pociągu. Osoba prowadząca może sama zatrzymać ciuchcię oraz pomanipulować prędkością.

Staniszczańska Kolej Drezynowa otrzymała wyróżnienie w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego Certyfikat OROT 2022 !

Facebook
 


Source URL: https://www.visitopolskie.pl/strona/odkrywaj/1348-staniszczanska-kolej-drezynowa