AMFITEATR TYSIĄCLECIA - NARODOWE CENTRUM POLSKIEJ PIOSENKI

Amfiteatr Opole fot. UM Opole

Legendarny opolski Amfiteatr Tysiąclecia zbudowany został z inicjatywy Karola Musioła w miejscu najstarszej słowiańskiej osady w Opolu. Uroczyste otwarcie nastąpiło 19 czerwca 1963 r. - pierwszego dnia pierwszego festiwalu, który Papie Musiołowi zaproponowali  dziennikarze muzyczni Mateusz Święcicki i Jerzy Grygolunas. Od tego czasu co roku w amfiteatrze odbywa się Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu - jeden z najstarszych europejskich festiwali i najsłynniejsza w Polsce impreza muzyki rozrywkowej. Wyjątkiem był rok 1982, kiedy na skutek wprowadzenia w Polsce stanu wojennego festiwal został odwołany. W 2010 r. natomiast z powodu modernizacji obiektu impreza odbyła się na terenie Politechniki Opolskiej. Wiosną 2011 r. otwarto całkowicie przebudowany amfiteatr. Stworzone zostały komfortowe warunki zarówno dla widzów, jak i artystów. Zniknęły bariery architektoniczne. Widownia amfiteatru liczy obecnie 3655 miejsc. Dodatkowo, dzięki nowemu tarasowi widokowemu możliwe stało się podziwianie nie tylko tego, co dzieje się na scenie, ale także malowniczej okolicy. Amfiteatr opolski to jeden z najbardziej znanych symboli miasta. Mieści w sobie dwie bardzo ważne instytucje kultury – Muzeum Polskiej Piosenki oraz Narodowe Centrum Polskiej Piosenki, które jest zarządcą muzycznej wizytówki Opola. Tu koncerty odbywają się przez cały rok, bez względu na aurę, z kilku scen rozbrzmiewa muzyka niemal każdego rodzaju. W Sali Kameralnej z nowoczesnym sprzętem, mieszczącej 500 osób, przez cały rok organizowanych jest kilkadziesiąt koncertów najważniejszych polskich zespołów i wykonawców. Tym samym, w okresie jesienno-zimowo-wiosennym Narodowe Centrum Polskiej Piosenki zamienia się w jeden z najważniejszych klubów koncertowych w Polsce.

 

NCPP realizuje ponadto inne projekty, m.in. spotkania, warsztaty, przeglądy i projekcje filmowe ( we współpracy ze Stowarzyszeniem Opolskie Lamy). Jest również platformą współpracy dla różnych organizacji, stowarzyszeń, zespołów działających w sferze kultury.
Co roku cyklicznie, w październiku, organizuje spotkanie ludzi gór – Opolski Festiwal Gór. W roku 2023 odbędzie się jubileuszowa, X edycja festiwalu.
Centrum tworzy również Muzyczny Informator Culturalny (mic.ncpp.opole.pl), gdzie prezentowane są artykuły, podcasty, wywiady.
 

W 2011 roku Narodowe Centrum Polskiej Piosenki otrzymało nagrodę w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego – Certyfikat OROT 2011 w kategorii obiekt.

WIRTUALNY SPACER


Source URL: https://www.visitopolskie.pl/strona/odkrywaj/1284-amfiteatr-tysiaclecia-narodowe-centrum-polskiej-piosenki