SZLAK JOSEPHA VON EICHENDORFFA W NYSIE

Grób Josepha von Eichendorffa

Szlak Josepha von Eichendorffa w Nysie powstał w 2006 roku. To szlak biograficzny, który prowadzi po miejscach związanych z wybitnym niemieckim poetą. Joseph von Eichendorff urodził się 10 marca 1788 r. w Łubowicach koło Raciborza. Studiował na uniwersytetach w Halle, Haidelbergu i Wiedniu. W 1814 roku poślubił Louisę von Larisch z Pogrzebienia. A w 1816 roku wstąpił do pruskiej służby państwowej. W latach 1821-1844 pracował jako urzędnik w ministerstwie ds. wyznań.  W 1885 roku, będąc już na emeryturze, przeniósł się do Nysy. Zmarł 26 listopada 1857 roku. Został pochowany na cmentarzu w Nysie, obok swojej żony zmarłej dwa lata wcześniej.
Joseph von Eichendorff pozostawił po sobie ogromną spuściznę literacką, obejmującą wiersze, poematy epickie, nowele, opowiadania, sztuki teatralne, eseje polityczne. Jego wiersze były kanwą dla wielu kompozytorów, m.in. dla Roberta Schumanna, Richarda Straussa, czy Felixa Mendelssohna.
Szlak Josepha von Eichendorffa został wytyczony do miejsc, które najczęściej odwiedzał poeta, kiedy przebywał w Nysie. Szlak o długości 3 km rozpoczyna się przed Zespołem Szkół Ekonomicznych w Nysie. Znajdziemy tutaj pomnik poety (popiersie). Pierwszy pomnik, ufundowany przez mieszkańców Nysy w stulecie urodzin poety, został zniszczony w marcu 1945 roku. Ocalałe popiersie z brązu obecnie znajduje się w Bazylice Mniejszej św. Jakuba i Agnieszki w Nysie. Nowe popiersie postawiono w 2002 roku. Kolejnym punktem na szlaku jest Cmentarz Jerozolimski - jedna z najstarszych i największych nyskich nekropolii, gdzie znajduje się ponad 17 tysięcy mogił, tu pochowanych jest wielu znanych i zasłużonych mieszkańców miasta, jak Joseph von Eichendorff, pisarka Wanda Pawlik, malarz Lukas Mrzygłod, ojciec śląskich strażaków Johannes Hellmann, czy malarz i muzealnik Franciszek Pikuła. Tu też pierwotnie spoczęła Maria Luiza Merkert. 

Następnie szlak prowadzi wzdłuż Obwałowań Jerozolimskich Zewnętrznych, gdzie mieści się punkt widokowy na Wysokiej Baterii oraz na malownicze wzgórze, zwane dawniej Charlottenhöh. Na wzgórzu, które było ulubionym miejsce spacerów Eichendorffa, obecnie znajduje się Altana jego imienia. Na ściankach Altany zostały wyryte fragmenty wierszy poety. Jest to malownicza trasa, łatwa, dostępna dla każdego.


Source URL: https://www.visitopolskie.pl/strona/odkrywaj/1075-szlak-josepha-von-eichendorffa-w-nysie