TRASA HISTORYCZNA "OPOLE DAWNIEJ I DZIŚ" W OPOLU

TRASA HISTORYCZNA "OPOLE DAWNIEJ I DZIŚ" W OPOLU, fot. Adam Krzyżanowski

Trasa historyczna „Opole dawniej i dziś” powstała w ramach obchodów 800-lecia lokacji miasta Opola. Szlak wiedzie po najbardziej znanych miejscach w dziejach historii miasta. Dzięki szklanym ekspozytorom, na których zamieszczone są dawne fotografie mamy możliwość porównania ich z obecnym widokiem. Ekspozytory znajdują się w pięciu punktach i przedstawiają wybrany obiekt lub miejsce wraz z opisem. 
Na trasie zobaczymy dawne zdjęcie Zamku Piastowskiego, dziś z obiektu została jedynie Wieża Piastowska. Kolejny punkt to Staw Zamkowy, który niegdyś pełnił rolę fosy zamku. A w jego pobliżu mieściła się synagoga, która została spalona podczas Nocy Kryształowej w 1938 roku. W Rynku porównamy przedwojenne zdjęcie Ratusza z obecnym widokiem. Nieco dalej w okolicy ul. Katedralnej znajduje się kolejna tablica, a na niej widnieje zdjęcie nieistniejącej już Bramy Odrzańskiej. W II poł. XVIII wieku mury miejskie tracą na znaczeniu obronnym i zostają wkrótce rozebrane. To świetny przykład na to, jak miasto zaczęło rozwijać się i budować poza murami miejskimi. Na pl. Wolności zobaczymy zdjęcie nieistniejącego już budynku Rejencji Opolskiej. Natomiast ul. Krakowska jest jednym z najważniejszych traktów w mieście. Także przed wojną mieściły się tutaj najważniejsze instytucje, restauracje i hotele. Jeden z nich – Deutsches Haus widoczny jest na starym zdjęciu.
Ekspozytory wykonane zostały ze szklanych tablic, wkomponowanych w betonowe stojaki. Każde zdjęcie opisane jest w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim. Dodatkowo na każdej szklanej tablicy zamieszczony jest kod QR, który po zeskanowaniu smartfonem przenosi nas do strony internetowej, na której mamy możliwość zapoznania się z materiałami w wersji elektronicznej.
 


Source URL: https://www.visitopolskie.pl/strona/odkrywaj/1069-trasa-historyczna-opole-dawniej-i-dzis-w-opolu