OPOLSKI TEATR LALKI I AKTORA W OPOLU

Opolski Teatr Lalki i Aktora w Opolu, fot. Krzysztof Ścisłowicz

Opolski Teatr Lalki i Aktora to jeden z najstarszych polskich teatrów lalek. Założony został w 1937 roku przez Alojzego Smolkę i od samego początku był miejscem spotkań dla wielu wybitnych artystów. Dziś zaliczany jest do najlepszych scen lalkowych w Polsce i jest doceniany przez krytyków i widzów w całym kraju za spektakle dla dzieci, młodzieży i dorosłych. 
Dyrekcja teatru otwarta jest na szeroką współpracę międzynarodową, wprowadza liczne projekty artystyczne, społeczne i edukacyjne, umożliwiające spotkania twórców z widownią w każdym wieku, które przyciągają do teatru małych i dużych widzów z kraju i zagranicy.
Spektakle tworzone na opolskiej scenie lalkowej otrzymują liczne nagrody na festiwalach i prezentowane są podczas najważniejszych krajowych imprez teatralnych. OTLiA pokazywał swoje przedstawienia w wielu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Finlandii, byłej Jugosławii, na Ukrainie, Słowacji, w Szwecji, Izraelu, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i Egipcie.
Od 1962 roku Teatr jest organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek – wyjątkowego przeglądu i konfrontacji najciekawszych zjawisk we współczesnym teatrze formy. Wydarzenie to przyciąga do miasta interesujących artystów, pozwala przyjrzeć się poziomowi rodzimego lalkarstwa, ale jednocześnie jest barwnym, teatralnym świętem wszystkich opolan.
W 2014 roku budynek Teatru zyskał nową bryłę – nowoczesna przestrzeń przystosowana została do wyzwań artystycznych i potrzeb kolejnych pokoleń widzów.
 


Source URL: https://www.visitopolskie.pl/strona/odkrywaj/1026-opolski-teatr-lalki-i-aktora-w-opolu