KOZIELSKIE KOZIOŁKI W KĘDZIERZYNIE-KOŹLU

KOZIELSKIE KOZIOŁKI W KĘDZIERZYNIE-KOŹLU, fot. Niebieskie Migadały

Sympatyczne kozielskie koziołki z brązu to nowy i ciekawy pomysł na promocję miasta, nawiązujący do herbu i nazwy Kędzierzyna-Koźla. Pierwsze koziołki, autorstwa mieszkańca miasta Pana Michała Misiaszka, stanęły na wyremontowanym kozielskim rynku w październiku 2019 roku. Docelowo każde osiedle w Kędzierzynie – Koźlu ma mieć swoją spersonalizowaną figurkę, nawiązującą do jego charakteru, jak chociażby koziołek z piłką do siatkówki umiejscowiony przy Hali Azoty i będący równocześnie prezentem i podziękowaniem dla siatkarskich mistrzów Polski z ZAKSY Kędzierzyn-Koźle, którzy dzięki swoim osiągnięciom rozsławili miasto na arenach krajowych i światowych.
Kozły stały się symbolem Kędzierzyna–Koźla ujętym w herbie, po utworzeniu miasta w 1975 roku. Powstało ono z czterech miejscowości: Kędzierzyna, Koźla, Sławięcic oraz Kłodnicy. Wcześniej każda z nich miała własny herb. Ten obecny to pochodzące z XIV wieku godło Koźla, przedstawiające trzy czarne koźle głowy ze złotymi rogami na srebrnym tle. Herb nawiązuje do legendarnych trzech braci Kozłów, którzy mieli tu rezydować w XII wieku w warownym zamczysku. Jest to także odniesienie do historii Lecha, Czecha i Rusa, znanych ze średniowiecznych podań. 
Przy figurkach stanęły także tabliczki z kodami QR, dzięki którym można wysłuchać ciekawych opowieści o tych sympatycznych rogaczach. Dowiedzieć się można m.in.: dlaczego w Kłodnicy przycupnął „Drwal”, na Kuźniczce „Kowal”, a na Pogorzelcu „Powstaniec” 
Ruszcie szlakiem koziołków i poznajcie ich historię. Miłego słuchania!
 


Source URL: https://www.visitopolskie.pl/strona/odkrywaj/1024-kozielskie-koziolki-w-kedzierzynie-kozlu