KAMIONKA BOLKO W OPOLU

KAMIONKA BOLKO W OPOLU - fot. Alicja Mroczek

Kamionka Bolko w Opolu to zbiornik powstały w wyniku zalania przez falę powodziową na Odrze w 1997 r. nieczynnego wyrobiska cementowni, w którym znajdowała się kopalnia margli. Kamionka znajduje się niespełna trzy kilometry na południe od centrum miasta i jest z nim świetnie skomunikowana - można tu dojechać zarówno ścieżką pieszo-rowerową, samochodem, czy komunikacją miejską.
Na dnie zbiornika z krystalicznie czystą wodą znajduje się wiele zatopionych przez wodę pni drzew, które obrosły glonami oraz maszyny wykorzystywane do wydobywania złóż margla jak np. koparka, co z pewnością spodoba się nurkom. 
W wyniku rewitalizacji terenu powstało tu miejskie kąpielisko z szeroką plażą ze słomianymi parasolami, boiskiem do siatkówki, długim pomostem, placem zabaw dla dzieci, siłownią na świeżym powietrzu, zamontowane zostały miejsca do grillowania, ławeczki, toalety, przebieralnia oraz kompleks dla ratowników, którzy w sezonie letnim czuwają nad bezpieczeństwem plażowiczów.
Przed zejściem ścieżką prowadzącą na plażę warto zatrzymać się na tarasie widokowym skąd rozpościera się przepiękny widok na cały kompleks.
Na kąpielisku dostępne są stoiska z gastronomią, można wypożyczyć kajaki lub rowery wodne, organizowane są również żeglarskie półkolonie.

Kamionka przyciąga licznie mieszkańców i turystów zarówno latem, jak i zimą – jest to jedno z ulubionych miejsc do morsowania.
W okresie letnim odbywają się tu różne wydarzenia: m. in. Bezpiecznie nad Wodą lub Summer Beach Party, natomiast zimą Bieg Morsa.
Na łowisku jest kilka stref wyłączonych z połowu ryb oraz objętych zakazem pływania z uwagi na wyspy lęgowe ptaków oraz siedliska bobrów.


Source URL: https://www.visitopolskie.pl/strona/odkrywaj/1022-kamionka-bolko-w-opolu