PIESZE SZLAKI GMINY GOGOLIN

Gmina Gogolin, oferująca bogactwo cennych obiektów historycznych, jak i wyjątkowe walory przyrodnicze, zaprasza miłośników turystyki pieszej oraz marszów nordic walking.

W samym mieście warto udać się na spacer z centrum, przez Park Pokoleń z tężnią solankową, siłownią plenerową i placem zabaw do Owocowego Ogrodu Miejskiego. Tu od wiosny do późnej jesieni możemy skosztować owoców sezonowych prosto z drzew i krzewów starych lub rzadkich odmian. Dalej, idąc ul. Powstańców dotrzemy do położonego w dawnym wyrobisku kamienia wapiennego Parku Bioróżnorodności im. Leopolda Cassirera, gdzie na obszarze 1,7 hektara mamy do dyspozycji 1,6 km ścieżek spacerowych z elementami edukacyjnymi. Jest także taras obserwacyjno-edukacyjny z altanami i wyznaczonym miejscem na ognisko.

Ciekawym celem pieszych wycieczek jest najwyższy punkt gminy Gogolin – okryta aurą dawnych legend Zakrzowska Szpica (256 m n.p.m.). Dotrzemy do niej biegnącymi przez malownicze pola i lasy ścieżkami z Gogolina, Zakrzowa lub Kamionka i Kamienia Śląskiego. Co roku, na początku października, odbywają się zawody biegowe „Cross Szpica Tour”, rozgrywane na dystansach 5 i 10 km.

Dla maszerujących z kijkami przygotowano w Gogolinie malowniczą trasę o długości 5 km. Zaczyna się ona na parkingu przy hali sportowej przy ul. Nowej, skąd wśród łąk i pól prowadzi do wybudowanej w 1801 roku Kapliczki na Bagnie i dalej do dawnej żwirowni „Gold”.

Na początku czerwca każdego roku z Gogolina wyrusza także doroczna Diecezjalna Pielgrzymka Entuzjastów Nordic Walking na Górę Św. Anny (14 km).