ROWEREM PO SZLAKU DĄBROWSKIM

ROWEREM PO SZLAKU DĄBROWSKIM

Dąbrowa to zielona, spokojna i bezpieczna gmina położona w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy województwa Opola. To wyjątkowy, ciągle jeszcze niedoceniony poligon wrażeń dla turysty szukającego bliskiego kontaktu z harmonią natury. Miłośnicy ciszy i spokoju, fotografiki przyrodniczej, zbieracze grzybów, a przede wszystkim fani rowerowych wypadów za miasto, znajdą tu dla siebie doskonałe miejsce.
Szlak doliną Odry, rozległe tereny rolnicze, brak przemysłu ciężkiego, różnorodny krajobraz, z dala od zgiełku ulic oraz głośnych ruchliwych centrów handlowych sprawi, że docenimy wartość tych miejsc. Dąbrowskie szlaki rowerowe to ponad 60 km wytyczonych, oznakowanych polnych i leśnych tras. Szlak główny prowadzi przez 9 miejscowości. Obok tego wytyczony jest szlak prowadzący po obszarze chronionego krajobrazu „Borów Niemodlińskich”, a dolina Odry umożliwia układanie tras w formie pętli.
Poruszanie się oznakowanymi szlakami zaprowadzi nas również do gmin sąsiednich, np. Niemodlina i Lewina Brzeskiego. Stamtąd możemy jechać dalej, i dalej..., nawet do czeskiego Jesenika. Szlak tylko w jednym miejscu przecina droga krajowa nr 46, jednak jest tam bezpiecznie, ponieważ funkcjonuje sygnalizacja świetlna. Za to do Opola dojedziemy przez Sławice.
Są co najmniej trzy świetne powody, by do Dąbrowy i po Dąbrowie wybrać się rowerem. Wygoda, czyli lokalizacja gminy, możliwości komunikacyjne oraz liczne dobrze ubite drogi. Harmonia natury, Bory Niemodlińskie, Grądy Odrzańskie, Rezerwat Prądy, obszar „Natura 2000”, drapieżny błotniak, kormorany, dzięcioły, rzadko spotykane czarne bociany, piękny krajobraz, malownicze polne drogi, stawy… I wreszcie gwarancja wypoczynku. 
Szlaki rowerowe zaplanowano tak aby nacieszyć i oko i duszę. Możemy ruszyć w głuszę zmąconą tylko ćwierkaniem ptaków lub śladami historii, zwiedzając zabytkowe miejsca i mijając przydrożne krzyże i kapliczki.

Do zobaczenia na szlaku, który w 2015 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Certyfikat OROT za pomysłowość i innowacje w promocji szlaku turystycznego na terenach wiejskich. Do pobrania też przewodnik!


Source URL: https://www.visitopolskie.pl/strona/aktywnie/1640-rowerem-po-szlaku-dabrowskim