SZLAKI ROWEROWE WOKÓŁ GMINY CHRZĄSTOWICE

Ścieżka rowerowa w Suchym Borze fot. Gmina Chrząstowice

Przez gminę Chrząstowice przebiega 5 tras rowerowych o łącznej długości ok. 55 km. Dwie z nich mają charakter tranzytowy:
- trasa nr 18, która prowadzi do rejonu Tarnowskich Gór, okrąża od północy Jezioro Turawskie, a następnie z Turawy przez Niwki, Chrząstowice, Suchy Bór biegnie do granicy Opola;
- trasa nr 27, która prowadzi w kierunku przeciwnym do granicy Opola przez Suchy Bór, Dębie, Daniec, obok rezerwatu przyrody „Srebrne Źródło" koło Dębskiej Kuźni, dalej przez Kolonowskie, przez Bąków koło Dobrodzienia a stąd do Lublińca.
Pozostałe trasy mają charakter lokalny:
- trasa nr 111 stanowi połączenie Chrząstowic ze Szczedrzykiem;
- trasa 117 przebiega w północnej części gminy, lasami;
- trasa 116 – odgałęzia się od trasy nr 18 koło Niwek, prowadzi przez Dębską Kuźnię do „Srebrnego Źródła", gdzie łączy się z trasą 27 i 18 i umożliwia wycieczkę wokół prawie całej gminy Chrząstowice.
Gmina przygotowała ciekawe propozycje wycieczek rowerowych. Opis opracowanych przez podróżnika Przemysława Supernaka pięciu tras wraz z plikami do pobrania do nawigacji na telefon komórkowy czy smartfon, znajdują się na stronie www.chrzastowice.pl w menu górnym „Nasza Gmina”, w zakładce „Turystyka”.

Na terenie gminy Chrząstowice, w pobliżu wytyczonych tras rowerowych znajdują się pięknie zagospodarowane miejsca, w których można odpocząć podczas przejażdżki – usiąść pod wiatą, pograć w szachy czy rozpalić ognisko. 
Ciekawa fauna i flora, zaciszne zakątki, godne odwiedzenia zabytki, dwa piesze szlaki turystyczne, doskonałe warunki do uprawiania nordic walking oraz piękne trasy rowerowe zachęcają do odwiedzania i aktywnego spędzania czasu w naszej gminie. Bogata oferta rekreacyjno-wypoczynkowa, gastronomiczna, gościnność gospodarzy, cisza i spokój są dodatkowymi atutami Gminy Chrząstowice.


 

Co roku na przełomie stycznia i lutego organizuje Ogólnopolski Wyścig w Kolarstwie Przełajowym - Mistrzostwa Województwa Opolskiego. Gmina jest również organizatorem Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego o Puchar Wójta Gminy Chrząstowice. Co roku, w kwietniu, na wyścig zjeżdża się ponad 300 kolarzy z Polski. To właśnie z terenu Gminy Chrząstowice pochodzą najsłynniejsi polscy kolarze jak Benedykt Kocot i Edward Barcik oraz nieżyjący już mistrz świata Joachim Halupczok. Na terenie Gminy Chrząstowice działa szereg organizacji pozarządowych, które czynnie współpracują z samorządem gminnym realizując wiele przedsięwzięć o charakterze kulturalno - oświatowym.


Source URL: https://www.visitopolskie.pl/strona/aktywnie/1243-szlaki-rowerowe-wokol-gminy-chrzastowice