SZLAK ROWEROWY WOKÓŁ JEZIORA TURAWSKIEGO

SZLAK ROWEROWY WOKÓŁ JEZIORA TURAWSKIEGO, fot. Jarosław Małkowski

Szlak rowerowy wokół Jeziora Turawskiego jest jednym z najbardziej popularnych i lubianych tras rowerowych. Przebiega przez miejscowości: Turawa (dawny pałac rodziny von Garnier) – Antoninek – Dylaki (ponad 100-letni tartak wodny z młynem, klasztor sercanek) – Jedlice (przepompownia, pozostałości osiedla hutniczego i huty z XVIII-XIX wieku, zabytkowy dwór Beatka z 1780 roku) – Szczedrzyk (ceglany, neoromański kościół z XIX wieku i pomnik poległych w I wojnie światowej ze św. Jerzym) – Jezioro Małe – Jezioro Średnie (nowoczesna infrastruktura, park linowy, place zabaw, pomost, liczne punkty gastronomiczne) – Kotórz Wielki (kościół par. pw. św. Michała Archanioła, z 1782 roku) – Turawa. Łączna długość szlaku to 25 km, czas przejazdu około 2 godzin.
Szlak wiedzie głównie drogami leśnymi i szutrowymi, a częściowo asfaltowymi o małym natężeniu ruchu. To łatwa i jednocześnie malownicza trasa wiodąca wzdłuż brzegu Dużego Jeziora Turawskiego. Jezioro powstało w latach 1933–1939. Miało za zadanie chronić okoliczne wioski przed zalaniem oraz pełnić funkcje wypoczynkowe i rekreacyjne. Jego powierzchnia wynosi aż 24km2. Zbiornik jest miejscem gniazdowania wielu gatunków ptaków. Występują co najmniej 24 gatunki ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej (lista gatunków ptaków rzadkich lub zagrożonych wyginięciem), w tym bączek czy rybitwa białowąsa. Jest to niewątpliwie raj dla ornitologów.
 

Po drodze mijamy urokliwe łachy i rozlewiska, malownicze zatoczki pełne zróżnicowanych zbiorowisk roślinnych. Wokół jeziora znajdują się liczne ośrodki wypoczynkowe z domkami letniskowymi, pola campingowo-namiotowe, stanice wędkarskie, wypożyczalnie sprzętu wodnego, punkty gastronomiczne.


Source URL: https://www.visitopolskie.pl/strona/aktywnie/1092-szlak-rowerowy-wokol-jeziora-turawskiego