SZLAKIEM KOLEJOWYM WIĘKSZYCE-POLSKA CEREKIEW

16-kilometrowa ścieżka powstała na nieczynnym torowisku. To najdłuższa ścieżka rowerowa Opolszczyzny, łącząca trzy gminy: Reńską Wieś, Cisek i Polską Cerekiew. Ścieżka zaczyna się na granicy Większyc i Koźla przy dawnym przejeździe kolejowym i przechodzi przez Reńską Wieś, Długomiłowice, Sukowice, Zakrzów aż do Polskiej Cerekwi. Trasa rowerowa została poprowadzona starym szlakiem kolejowym. Linię kolejową nr 195 otwarto w 1898 roku, służyła ona dla ruchu pasażerskiego z Koźla do Baborowa. Po powodzi w 1997 roku w związku z ogromnymi zniszczeniami infrastruktury kolejowej, została zlikwidowana. Jadąc malowniczą trasą, po drodze możemy oglądać nieczynne stare dworce (niektóre z nich są naprawdę urokliwe), pozostałości po rampach kolejowych, domy dróżników czy miejsce po jednej z największych przedwojennych katastrof kolejowych (Sukowice). Trasa biegnie przez wioski i pofałdowane pola, tworząc prawdziwie sielski obraz.
Ścieżka na całej swej długości została wykonana z asfaltu, jest też oznakowana i oświetlona. Zadbano również o elementy małej infrastruktury. Powstały parkingi, ławeczki, wiaty ze stołami i ławkami, stojaki na rowery, kosze na śmieci, siłownie na powietrzu oraz sprawnościowe place zabaw. W trzech miejscowościach (Reńska wieś, Sukowice, Jaborowice) postawiono samoobsługowe stacje naprawy rowerów.
Bezpieczna ścieżka przyciąga coraz większe rzesze rowerzystów, pieszych i rolkarzy. W opinii wielu rowerzystów, to jeden z najciekawszych szlaków rowerowych w całym województwie opolskim.
Trasa rowerowa "Szlakiem Kolejowym" w 2021 r. otrzymała wyróżnienie w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego – Certyfikat OROT.

Ciekawy opis Szlaku znajduje się na blogu Frantki wędrowniczki