SZLAK ROWEROWY WOKÓŁ JEZIORA NYSKIEGO

SZLAK ROWEROWY WOKÓŁ JEZIORA NYSKIEGO, fot. Adam Krzyżanowski

Najbardziej popularny szlak rowerowy w okolicach Nysy wiedzie dookoła Jeziora Nyskiego. Trasa łatwa o długości 30-35 km. Czas przejazdu 2-3 godziny. 
Szlak rozpoczyna się w Rynku w Nysie. Jeśli mamy czas to warto zobaczyć obiekty, które znajdują się niemalże po drodze: Bazylikę św. Jakuba i św. Agnieszki, Piękną Studnię, Fontannę Trytona czy kościół Św. Apostołów Piotra i Pawła. A jeśli nie to od razu dojeżdżamy do Zamłynia i stamtąd kierujemy się na zaporę jeziora, która stanowi piękną asfaltową drogę o długości 5 km. Trasa jest wyjątkowo malownicza. Przy ładnej pogodzie widać pasmo Sudetów i Czeskich Jesionków. Zaporą dojeżdżamy do Białej Nyskiej. Zjeżdżając z wału jeziora skręcamy w prawo w kierunku Siestrzechowic. Natomiast jeśli chcemy zobaczyć w Białej Nyskiej zabytkową bramę – jedyną pozostałość po pałacu oraz krzyż pojednania (pokutny), który znajduje się na terenie kościoła, musimy jechać cały czas prosto ścieżką szutrową prze park.
 

W Siestrzechowicach warto zobaczyć ruiny pałacu. Zwłaszcza na uwagę zasługuje kaplica z herbami. Na przeciw pałacu znajduje się dawny młyn. Ze Siestrzechowic udajemy się w kierunku Otmuchowa. Tutaj mamy do wyboru dwa warianty. Pierwszy – kontynuujemy drogę wałem aż do Otmuchowa. Druga wersja – jedziemy asfaltową drogą przez Kwiatków i Buków do Kałkowa, w którym znajduje się romańsko-gotycki kościół pw. Narodzenia NMP. Następnie udajemy się do Zwierzyńca, gdzie możemy zobaczyć dawny barokowy pałacyk myśliwy, który jest okrągły. Obecnie w rękach prywatnych. Ze Zwierzyńca przez Śliwice dostajemy się do Otmuchowa. Największą atrakcją Otmuchowa jest zamek, który można zwiedzać. Stamtąd kierujemy się na Wójcice (obecnie część Otmuchowa), skąd niebieskim Szlakiem Kopernikowskim dojeżdżamy do Głębinowa (sanktuarium św. Rity). Północna strona jeziora wraz z Głębinowem i Skorochowem to typowo turystyczne miejscowości. W tzw. Nyskiej Riwierze znajdziemy liczne ośrodki wypoczynkowe, restauracje, bary i inne punkty gastronomiczne. To także wydzielone miejsca kąpielowe z ratownikami, miejsca campingowo-namiotowe, wypożyczalnie sprzętu turystycznego. Istnieje również możliwość popływania statkiem Gracja.  Nad Jeziorem Nyskim co roku organizowany jest Festiwal Wody i Ognia. Jest to najbardziej spektakularna impreza w regionie, która przyciąga rzesze widzów.


Source URL: https://www.visitopolskie.pl/strona/aktywnie/1077-szlak-rowerowy-wokol-jeziora-nyskiego