LODOWISKO TOROPOL W OPOLU

LODOWISKO TOROPOL W OPOLU, fot. MOSIR OPOLE

Sztuczne Lodowisko Toropol w Opolu otwarte zostało w 1961 roku. I było to zaledwie trzecie sztuczne lodowisko w Polsce. Nieco wcześniej powstał katowicki Torkat i warszawski Torwar. Kiedy przyszedł czas, aby nadać nazwę opolskiemu lodowisku, dodano do członu nazwy miasta przedrostek „tor” i tym sposobem powstał Toropol. Pierwotnie była to zwykła tafla lodu otoczona trybunami. Brak zadaszenia skutkował wieloma problemami i w połowie lat 70. XX wieku rozpoczęła się rozbudowa obiektu. Wymieniono wówczas wadliwy system utrzymania lodu, zbudowano zadaszenie oraz miejsca siedzące, mogące pomieścić 3000 widzów. W 1997 roku powódź nie oszczędziła obiektu, który znalazł się pod wodą. Kolejny remont to wymiana przestarzałych urządzeń chłodzących i sprężarek w maszynowni, a przede wszystkim wprowadzenie nowej technologii mrożenia tafli lodowej. Obecnie lodowisko ma wymiary 30 m x 60 m i jest miejscem treningów i rozgrywek dla sekcji hokeja na lodzie, łyżwiarstwa figurowego oraz short-tracku. Obiekt dysponuje również wypożyczalnią łyżew.
Jedne z ciekawszych imprez, które odbyły się na lodowisku to Opolska Gala Żużla na Lodzie, Moskiewska rewia na lodzie, Ferie w mieście, Ferie na Plus czy Mistrzostwa Polski w Łyżwiarstwie Figurowym (2005) oraz Mistrzostwa Polski w Short Tracku (2017).
Poza sezonem zimowym, w obiekcie trenuje sekcja wrotkarska oraz odbywają się mecze tenisa stołowego. Istnieje również możliwość wynajmu tafli lodowej na imprezy komercyjne, dla klubów, stowarzyszeń czy zakładów pracy.
 


Source URL: https://www.visitopolskie.pl/strona/aktywnie/1066-lodowisko-toropol-w-opolu