OPOLSKI ŽESŤOVÝ EXPRES

Opolský žesťový expres _ OED je inovativní iniciativa – první svého druhu v Polsku – iniciovaná Przemyslawem Ślusarczykem - opolským skladatelem, dirigentem a kulturním animátorem, který přišel s myšlenkou a rozvinul značku „Opolski Ekspres Dęty” (Opolský žesťový expres) a tuto akci pořádá od jejího vzniku. I. ročník se konal v roce 2010. Opolský žesťový expres spájí tři prvky: pěstování staleté tradice dechových hudeb jakožto charakteristického znaku Opolského Slezska, prezentaci železnice tzv. od kuchyně a poznávací turistiku se zaměřením na opolský region. Každý ročník má svou

trasu, na které Opolský žesťový expres zastavuje na vybraných železničních stanicích a na koncertech koncertní skupiny el12 Opole Politechnic Band – složené z hudebníků z orchestru Opolské technologické univerzity, dechového orchestru ZSE v Opolí a Grudzického dechového orchestru, pod vedením zakladatele akce. Trasa je spojena s návštěvami zajímavých míst nebo prezentací železnice. V roce 2019 posádka Opolského žesťového expresu překonala rekord vlaku Létající Slezan z roku 1936 o 3 minuty, když urazila vzdálenost mezi stanicemi Vratislav Hlavní a Opolí Hlavní za 36 minut. Cíle kampaně jsou následující:

propagace Opolského vojvodství;

propagace kultury a alternativních kulturních aktivit;

propagace opolské veřejné železniční dopravy a železničních turistických tras;

revitalizace železnic a železničních tras ve vojvodství;

propagace regionálního cestovního ruchu;

aktivizace místní komunity. Proto ORCHESTR NA KOLEJI!

Již v roce 2013 získala Opolská technická univerzita ocenění za Nejlepší turistický produkt, Certifikát OROT, za: „Orchestr na koleji, aneb Opolský žesťový expres”, „S orchestrem po Odře”, „S orchestrem po hradech a zámcích” a za „Důslednou a efektivní propagaci univerzity a regionu prostřednictvím kulturních akcí”.