- Domů
- Objevuj
- POMNÍKY A PAMÁTNÍ MÍSTA
- POMNIK “BROŃMY SWEGO OPOLSKIEGO” W OPOLU
POMNIK “BROŃMY SWEGO OPOLSKIEGO” W OPOLU
Pomník „Braňme naše Opolské vojvodství”, stojící poblíž slavné „ženy na býkovi”, je skutečným symbolem boje za udržení Opolského vojvodství, prezentovaným v poněkud satirickém stylu. Historie pomníku je spojena s rokem 1998 a tehdy plánovanou správní reformou země, která měla snížit počet vojvodství ze 49 na 12. Jedním z vojvodství, které mělo zaniknout, bylo Opolské.
Díky projevům místního patriotismu a četným hlasitým protestům, včetně těch ve Varšavě, se však podařilo existenci Opolského vojvodství úspěšně ubránit. Na památku těchto událostí byl 6. srpna 2000 odhalen monument. Zobrazuje salutujícího uhlana pod dělem ve tvaru Piastovské věže, symbolu celého vojvodství, stojící na podstavci s obrysem administrativních hranic Opolského vojvodství. Díky svému tvaru je dnes nepochybně jedním z nejzajímavějších pomníků v Opolí. Za zmínku stojí, že se pomník nachází na místě, kde před druhou světovou válkou stál pomník císaře Viléma I.