STARÝ HŘBITOV NA UL. WROCŁAWSKA V OPOLÍ

Na konci roku 1813 se kvůli probíhající epidemii naléhavě hledalo místo pro nová pohřebiště pro obyvatele Opolí. Vzhledem k terénním podmínkám to nebyl snadný úkol. Teprve koupě pozemku na tehdy ne zvlášť ceněném Předměstí Odrzańském umožnila vybudování nového hřbitova.

Jeho kontroverzní umístění poblíž popraviště a městské šibenice vyvolalo mezi obyvateli nevoli. Jednak již v prosinci 1813 byl otevřen hřbitov, který měl sloužit jako pohřebiště pro obyvatele Opolí, evangelického i katolického vyznání. Tato rozlehlá opolská nekropole, mnohokrát rozšiřovaná, z níž se dochovala jen část, byla využívána více než 120 let. pokračování...