POMNÍK BOJOVNÍKŮM ZA POLSKOST OPOLSKÉHO SLEZSKA

Pomník Bojovníkům za polskost Opolského Slezska v Opolí, hovorově známý jako

„opolská Niké” nebo „žena na býkovi”, stojí na reprezentativním místě v Opolí poblíž náměstí Wolności. Práce na stavbě památníku začaly v 60. letech 20. století.

Slavnostní odhalení se konalo v roce 1970. Původně byl věnován Bojovníkům za svobodu Opolského Slezska, ale jeho význam byl později změněn na památku slezských povstalců. Tento gigantický, 15 metrů vysoký podstavec vytvořil Jan Borowczyk, rodák z Opolí. Při jeho stavbě bylo použito přibližně půl tuny cementu, 6 tun kameniva, 1200 kg výztuže, 200 kg hřebíků a 15 tun sádry. V posledních letech umožnily rekonstrukce vyčistit a osvěžit „ženu na býkovi”, která je nejen místem nejvýznamnějších regionálních a městských slavností, ale také místem setkávání mnoha obyvatel Opolí.