DIECÉZNÍ MUZEUM V OPOLÍ

Diecézní muzeum bylo založeno v roce 1987 z iniciativy arcibiskupa Alfonse Nossola. Bylo to první muzeum v Polsku postavené od základu po druhé světové válce.

Účelem instituce je shromažďovat a prezentovat předměty sakrálního umění z Opolského vojvodství. Výstava zahrnuje liturgická roucha, misály, knihy, četné liturgické nádoby, relikviáře a bohatě zdobené monstrance. Muzeum také hostí výstavu současného sakrálního umění. Mezi nejcennější artefakty ve sbírce Diecézního muzea v Opolí patří stříbrné roucho Panny Marie Opolské, darované králem Janem III. Sobieským jako votivní dar po vítězné bitvě u Vídně, a Pieta z dílny Wita Stwosza. Expozice muzea jsou prezentovány ve třech místnostech: místnosti soch, eucharistické místnosti a místnosti proměnných výstav. Muzeum je možné navštívit po předchozí domluvě.