Przystanek OpolskieOpolskie to swoista, niepowtarzalna w skali Polski... kraina serca. Fenomenem tego najmniejszego województwa jest zgoda, w jakiej żyją obok siebie ludzie różniący się pochodzeniem przodków, wiarą, językiem, kultywowanymi tradycjami. Zgoda buduje – te słowa nie są w naszym regionie pustym sloganem. Dobrze zarządzane, zadbane gminy są wręcz synonimem Opolskiego i awangardą krajowego programu Odnowa Wsi, a miasta – dowodem, jak świadomie pielęgnowane dziedzictwo kulturowe odwdzięcza się wyglądem odbudowanych kamienic, rynków, dworków zamienianych w najlepszej klasy hotele i restauracje. Nasza regionalna kuchnia to bogactwo śląskiej tradycji wkomponowanej w smaki kresowych dań: rarytasy! Opolskie to dla turysty pigułka, którą należy zażyć na weekend – najlepiej wraz z całą rodziną.

W przeszłości: ziemia pogranicza o burzliwych, ale jakże bogatych dziejach i zachowanej spuściźnie. Panowali tu i tworzyli wspólny dorobek Piastowie, królowie czescy, austriaccy Habsburgowie, Prusacy, Niemcy; od 1945 roku Śląsk Opolski należy do Polski. Nasze województwo, położone na historycznym, królewskim szlaku Via Regia, którędy podążali monarchowie, kupcy, budowniczy, artyści oraz pielgrzymujący drogą Jakubową do Compostelii, posiada ogromny potencjał turystyczny, zarówno ten odziedziczony, jak i kreowany współcześnie przez mieszkańców, którzy nie wyobrażają sobie życia w innym niż Opolskie miejscu na mapie kraju.

Podstawowa oś komunikacyjna regionu to autostrada A-4, będąca elementem panaeuropejskiego korytarza transportowego Berlin-Kijów. Równolegle do A-4 przebiega główna arteria wodna – Odra. 

Stolicą regionu jest nadodrzańskie miasto Opole. Historyczno-geograficzny charakter tejże stolicy najlepiej oddaje fontanna „Opolska Ceres”, wzniesiona na placu Daszyńskiego. Bogini płodności (Demeter) otoczona jest mitologicznymi bóstwami, symbolizującymi historyczne filary opolskiego przemysłu: rolnictwo (Prozerpina), flisactwo i żeglugę (Neptun, Glaukos) oraz przemysł cementowy (Herkules). Okolice Opola to kolebka europejskiego przemysłu cementowo-wapienniczego. Spadkobierczynią ponad 150-letniej tradycji jest „ODRA”, najstarsza czynna cementownia w Polsce.

Górująca nad miastem charakterystyczna Wieża Piastowska i wizerunek opolskiego amfiteatru kojarzą się z 50-letnią tradycją Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki. Opole to także arena Ogólnopolskich Konfrontacji Teatralnych, to tutaj w kamienicy nr 4 rozpoczął w 1959 roku działalność światowej sławy "Teatr 13 Rzędów" Jerzego Grotowskiego.

Nad rynkiem góruje renesansowy ratusz, zbudowany na wzór florenckiego Palazzo Vecchio. Wieża Piastowska na wyspie Pasieka to ślad po zamku Opolskich Piastów. "Opolski Akropol", położony w najwyższym punkcie miasta, na wapiennym wzgórzu to siedziba Uniwersytetu Opolskiego, z galerią śląskiej rzeźby barokowej na zboczu, kaplicą św. Wojciecha i pomnikami ikon polskiej piosenki, teatru, sztuki.

Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach to unikatowy w skali kraju park etnograficzny, rozłożony na dziesięciu hektarach. Przenosi turystę do epoki drewnianych chałup z klepiskiem, kuźni z miechami, pasiek, młynów, do epoki pieczenia domowego chleba i jadania z glinianych garnków. 

Opolskie to kraina zamków, pałaców, dworków. Jest ich w tym regionie prawie 200: najwięcej w Polsce. Zamek Piastów Śląskich Brzegu - tu przed wiekami tętniło życie umysłowe i kulturalne Śląska. Zachowana bogato rzeźbiona fasada budynku bramnego to jeden z najlepszych przykładów renesansu w Europie Środkowej. Jednym z ważniejszych grodów jest Otmuchów - była kasztelania biskupów wrocławskich.

W murach renesansowego zamku Oppersdorffów w Głogówku podczas potopu szwedzkiego schronił się wraz z dworem król Polski Jan Kazimierz. Kamień Śląski to siedziba "Sebastianeum Silesiacum" - sanatorium, specjalizującego się w leczeniu wodą i ziołami, według zasad bawarskiego księdza Sebastiana Kneippa. Mieści się ono w starych stajniach, w kompleksie pałacowo-parkowym sanktuarium św. Jacka. Turystów i pielgrzymów sprowadza pod mury odrestaurowanego pałacu niesłabnący kult urodzonych tu: św. Jacka - założyciela klasztorów dominikańskich w Polsce, bł. Czesława i bł. Bronisławy. Kto pragnie ciszy i ukojenia, musi zawitać do Mosznej, gdzie w sentymentalnym parku stoi pałac jak z disneyowskich bajek. Paczków nazywany jest śląskim Carcassonne ze względu na ocalały w całości średniowieczny pierścień murów z 19 basztami. Nysa to „śląski Rzym”. Była przez stulecia najbogatszym po Wrocławiu miastem Śląska, stolicą Księstwa Nyskiego. Obok Bazyliki Św. Jakuba i Św. Agnieszki, w murach nigdy niedokończonej dzwonnicy mieści się skarbiec, gromadzący unikatowe, odnalezione niedawno wyroby miejscowych złotników. W Nysie odbyła się w roku 2007 beatyfikacja założycielki zakonu elżbietanek Marii Luizy Merkert. Jedną z największych atrakcji Nysy są fortyfikacje otaczające miasto. Doroczne „Dni Twierdzy Nysa" przypominają mieszkańcom historyczne oblężenie - na pamiątkę roku 1807. Nysę i okolice polecam zwiedzić pieszo, podążając oznakowanym przed paru laty szlakiem św. Jakuba. To fragment odtwarzanej współcześnie prastarej Camino de Santiago.

Miejscem szczególnym ma mapie Śląska Opolskiego jest Góra Świętej Anny. Na wygasłym wulkanie znajduje się najważniejsze górnośląskie sanktuarium, kalwaria i monumentalny kamienny amfiteatr. Skarb świątyni, którą opiekują się franciszkanie, to bezcenny, lipowy posążek Świętej Anny Samotrzeciej z XV wieku, zawierający relikwie świętej.

Opolskie dziedzictwo to także Szlak Średniowiecznych Polichromii Brzeskich: Aż w 18 kościołach znajdują się unikalne gotyckie malowidła, stworzone przez nieznanego Mistrza Brzeskich Pokłonów Trzech Króli i jego naśladowców. Trasa wiedzie z Brzegu - z kościoła św. Mikołaja – m.in. przez Małujowice, Łukowice Brzeskie, Przylesie, Krzyżowice, Pogorzelę, Strzelniki, Kruszynę.

Szlak drewnianego budownictwa sakralnego prowadzi przez 12 spośród 70 drewnianych świątyń Opolszczyzny. Kończy się w położonym pod Olesnem, architektonicznie najciekawszym w Europie, kościele pielgrzymkowym św. Anny, zbudowanym na planie róży. Kościół św. Anny jest zabytkiem klasy zerowej, a jego makieta, wraz z makietą wieży Eiffla była prezentowana na światowej wystawie sztuki architektonicznej w Nowym Jorku.

Ziemia Kluczborsko-Oleska „płynie mlekiem i miodem”. W rejonie, gdzie urodził się najsłynniejszy pszczelarz świata, ksiądz Jan Dzierżon, ulokowało się najwięcej gospodarstw agroturystycznych w regionie opolskim.

W Krasiejowie, w warstwach iłów, wydobywanych na potrzeby przemysłu cementowego, badacze z Polskiej Akademii Nauk odkryli cmentarzysko płazów i gadów z epoki dinozaurów, w tym kompletny szkielet najstarszego na świecie pradinozaura, którego nazwano Silesaurus Opolensis. Żył przed około 230 milionami lat. W tym miejscu zbudowano JuraPark, który stał się jednym z najważniejszych filarów turystyki w regionie, a także ośrodkiem badawczym o charakterze międzynarodowym. Krasiejowski JuraPark to cel wycieczki rodzinnej i szkolnej. Oceanarium, kino emocji (Cinema 5D), multimedialna podróż kapsułą czasu poprzez dzieje naszej planety zainteresują także studentów i naukowców, podobnie jak pawilon: jedyne muzeum na świecie, które mieści się bezpośrednio nad czynnym stanowiskiem paleontologicznym.

W pobliżu JuraParku przepływa rzeka Mała Panew, która ze względu na niezwykle malownicze meandry, zwana jest "Opolską Amazonką".  Na obszarze Doliny Małej Panwi wytyczono i oznakowano 370 km ścieżek rowerowych, zbudowano przystanie, gdzie organizowane są spływy kajakowe.

Trzy jeziora zaporowe Opolszczyzny – Turawskie, Nyskie i Otmuchowskie to najbardziej popularne miejsca wypoczynku i rekreacji w regionie. Osłonięta lasami Turawa, sprzyjająca dobrym wiatrem żeglarzom, uchodzi za jedno z najlepszych łowisk sandacza w Polsce.

Na południu województwa wyrastają Góry Opawskie z najwyższym szczytem w okolicy - Kopą Biskupią (890 m.n.p.m.), skąd rozpościera się panorama na stronę polską i czeską. To najcenniejszy krajobrazowo i przyrodniczo zakątek województwa. Oferuje liczne szlaki piesze i rowerowe, dobrą bazę hotelową i agroturystyczną, łowiska pstrągów, nowoczesne ośrodki seminaryjno-konferencyjne, rekreacyjne i rehabilitacyjne. Partnerska współpraca z sąsiednimi gminami czeskiego pogranicza oraz brak szlabanów, oddzielających polskie i czeskie wioski - to spowodowało, że okolice Głuchołaz, Jarnołtówka, Pokrzywnej stały się w ostatnich latach wyjątkowo atrakcyjne dla miłośników górskich wędrówek, narciarstwa biegowego, a także od momentu otwarcia granic - „tutejszych” knedliczków i dobrego piwa wypitego po szusowaniu na stoku w Zlatych Horach.

Opolskie, liczące około miliona mieszkańców, nasza mała ojczyzna, położona na historycznym polsko-niemiecko-czeskim pograniczu to kameralna, tradycyjna, ale jakże awangardowa i ciekawa cząstka Europy. Warto ją poznać bliżej!

Dziękujemy! Zgłoszenie zostało przyjęte. Dzięki Państwa opiniom możemy stale podwyższać jakość dostępnych informacji.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Imię:
Kontakt:
Powód:

Dziękujemy! Zgłoszenie zostało przyjęte. Dzięki Państwa uwagom możemy stale podwyższać jakość dostępnych informacji.

Wypełnij formularz zgłoszeniowy.

Imię:
Kontakt:
Opis błędu: